Ідеї є, були б гроші

Сихів: був спальний – стане культурний…

Автори проекту реконструкції району планують змінити його імідж

Сихів: був спальний – стане культурний…Перед Сиховом відкривається грандіозне майбутнє. Спальний район планують розбудувати та осучаснити. Поки що, правда, невідомо, за які кошти (два роки тому, за приблизними підрахунками, реалізація проекту мала коштувати 2 мільярди гривень). Але якщо його таки втілять у життя, перед нами постане новий Сихів: сучасний і не такий уже спальний.

У 2008 році конкурс на проектування та забудову центральної частини Сихова виграла грецька фірма «Доморінтос». Греки запропонували доповнити житлову сихівську забудову низкою соціальних функцій: освітніх, спортивних, охорони здоров’я тощо.

Зараз розробкою проекту займаються українські архітектори. «Натхнення» або ключові ідеї взяли від греків, від нереального відмовилися. Звісно, із сонячної Греції не так то легко вгледіти реалії дощового Сихова. То яким же бачaть Сихів архітектори? Про це кореспондентові «Леополіса» розповів керівник архітектурно-планувальної майстерні ТзОВ «Укрдизайнгруп», головний архітектор проекту Михайло Федик.

Побудують дорогу, збільшать парк

«Умовна вісь району – річка Зубра. Вона ділить район на дві частини: територія між долиною річки і вулицею Стрийською та власне Сихів, – розповідає Михайло Федик. – Надзвичайно важливо відновити незабудовані території біля верхів’я річки Зубри. Йдеться про землі, що прилягають до «Танкового заводу» та ринку «Шувар». Ми могли б займатися лише центром, але усвідомлюємо, що не можна розвивати ядро, не знаючи, що діється на периферії. Тим паче, неподалік будується стадіон до Євро-2012. Від «Шувару» до вулиці Об’їзної ми намітили вантажну дорогу, щоб транспорт із підприємств, розташованих тут, користувався нею, а не йшов через житлові райони. Водночас облаштовуватимемо всі задвірки. Чудово знаємо, в якому вони стані, скільки там сміття. Ми не забудовуватимемо ці території. А тут буде паркова зона. Вздовж верхів’я Зубри заплановані відпочинкові і спортивні споруди: басейн, спортивні зали, сауни.

У серці Сихова – потужний культурно-духовний центр

«Основна композиційна вісь центральної частини Сихова – проспект Червоної Калини, – продовжує Михайло Федик. – А просторову структуру громадського центру створюють три споруди – кінотеатр імені Олександра Довженка, церква Різдва Пресвятої Богородиці і церква євангельських християн «Голгофа». Біля них розташовані так звані дисгармонійні споруди: торговий центр поруч із церквою, там же заплановано будівництво житлового будинку. Ми не проти цих споруд, але треба було їх уважніше планувати, адже це вдарило по масштабах церкви. Поряд з ними – закинуті, частково здеградовані території. Мали нелегке завдання: нічого не руйнуючи, поєднати все в єдину цілісність, зробити центр гармонійним. Отже, двір будинку закриватиме дитяча школа мистецтв. На цілий фасад – величезний екран, на якому можна буде транслювати культурні чи спортивні події, той же футбол, наприклад, оскільки поруч буде площа, люди без проблем зможуть спостерігати за подіями на екрані. Навпроти збудуємо культурний центр та гімназію згромадження Силезіян східного обряду. Це буде потужний комплекс, де навчатимуться діти із проблемних сімей. Тут же буде гімназійна капличка. Зліва запланований великий спортивно-видовищний багатофункціональний комплекс. Його будівництвом зацікався спонсор. Окрім залів, тут буде чотиризірковий готель, фітоцентр, басейн, дворівневі підземні паркінги. На паркінги у проекті звертаємо особливу увагу, оскільки кількість машин невпинно зростає. Розбудується «Арсен» на Сихові, тут буде ковзанка, кінозали».

Сихівський трамвай буде «позавуличним»

«Відбудеться повна реконструкція проспекту Червоної Калини. У центрі розташовуватиметься колія позавуличного трамваю. Бо він йтиме у виїмці, дорога не перетинатиметься з колією. Виїмка не буде закритою, лише у місцях зупинок буде прозоре накриття. Центральна зупинка – церква Різдва Пресвятої Богородиці. З двох боків від колії будуть підземні паркінги, на трамвайних зупинках – громадські споруди, кафе, переходи, підземні та надземні. Це один з елементів грецького проекту».

Михайло Федик запевнив: на Сихові не будуть зносити жодних будівель, лише добудовуватимуть та реконструйовуватимуть. Щодо житлової забудови, то нею архітектори детально не займалися, лише давали окремі пропозиції.

Фоторепродукція автора

На фото: Ось такий спортивний комплекс буде на Сихові.

Ольга ЧИТАЙЛО

          http://wz.lviv.ua/pages.php?ac=arch&atid=82041                                                                                                                                                                     08.04.2010